Our Achievements

Year Name Course Rank/ Position University
2024 Jumana Sameer B.A. Economics III Rank Kannur University
2023 Aiswarya Sankar M.Sc. Physics II Rank Kannur University
2023 Swathi Balakrishnan B.A. History III Position Kannur University
2023 Sandra Surendran V B.A. History II Position Kannur University
2023 Sanjay Shaji B.A. Malayalam I Position Kannur University
2023 Alphonsa Joseph B.A. Malayalam II Position Kannur University
2023 Navitha Mons B.Sc. Mathematics II Position Kannur University
2023 Fathimathul Safna V K B.Sc. Home Science III Position Kannur University
2023 Sreeshna Anil B.Sc. Home Science II Position Kannur University
2023 Minna Najiya K K B.Sc. Home Science I Position Kannur University
2023 Anaswara M. B.A. English II Position Kannur University
2023 Fathimath Sana A P B.Sc. Zoology III Position Kannur University
2022 Naimysaranya M.K B.Sc. Botany I Position Kannur University
2022 Nidha Sara Rafeeq B.Sc. Home Science I Position Kannur University
2022 Akhila K P B.Sc. Home Science II Position Kannur University
2022 Gopika Rajeev K B.Sc. Home Science III Position Kannur University
2022 Gayathrinanda Prakash B.Sc. Zoology I Position Kannur University
2022 Diya T B.Sc. Mathematics III Position Kannur University
2022 Soorya M. T. B.Com. Finance III Position Kannur University
2022 Anooja M.Sc. Physics III Position Kannur University
2022 Rakendu Vinod M.Sc. Chemistry III Position Kannur University
2022 Theja Sajan K T M.Sc. Chemistry I Position Kannur University
2022 Anusree V P B.Sc. Physics I Position Kannur University
2021 Arya Rose Thomas M.Sc. Physics I Position Kannur University
2021 Angitha Ramesh B.Sc. Mathematics I Position Kannur University
2021 Najiya Sherine T B.Sc. Home Science I Position Kannur University
2021 Ameena B.Sc. Home Science II Position Kannur University
2021 Reyana Banu K B.Sc. Home Science III Position Kannur University
2021 Premya K B.Com. Finance I Position Kannur University
2021 Sradha Prakash B.A. Malayalam III Position Kannur University
2021 Shishira K B.Sc. Botany II Position Kannur University
2021 Adeena P B.Sc. Mathematics III Position Kannur University
2021 Jismariya P V B.Sc. Chemistry II Position Kannur University
2021 Revathi P V M.Sc. Chemistry II Position Kannur University
2021 Arya Rose Thomas M.Sc. Physics II Position Kannur University
2021 Simna N P M.A. Economics II Rank Kannur University
2021 Bimal Benny B.A. Economics II Rank Kannur University
2020 Femina K. V. B.Com. Finance II Rank Kannur University
2020 Aiswarya K.P. B.Sc. Botany III Position Kannur University
2020 Kaveri K S B.A. History I Position Kannur University
2020 Ans Mariya George B.Sc. Zoology I Rank Kannur University
2020 Anjali Chandan B.Sc. Physics III Position Kannur University
2020 Jahana Sherin K B.Sc. Home Science III Rank Kannur University
2020 Shishira K B.Sc. Home Science II Rank Kannur University
2020 Jesnet Sebastian B.Sc. Home Science I Rank Kannur University
2020 Keerthana Chandrashekar B.Sc. Chemistry II Position Kannur University
2020 Amrutha V V B.Sc. Chemistry I Position Kannur University
2019 Sneha K. B.Sc. Botany II Position Kannur University
2019 Adhish Jubil C B.A. History I Position Kannur University
2019 Aiswarya Lakshmi T B.Sc. Mathematics I Position Kannur University
2019 Nikhil Joseph Joy M.Sc. Physics I Position Kannur University
2019 Hasnath P K B.Sc. Home Science III Rank Kannur University
2019 Amritha V B.Sc. Home Science II Rank Kannur University
2019 Aiswarya A B.Sc. Home Science I Rank Kannur University
2019 Mafooma P B.Sc. Chemistry I Position Kannur University
2019 Rislana N B M.Sc. Chemistry II Rank Kannur University
2019 Anseera K M.A. Economics III Rank Kannur University
2018 Aparna Suresh B.Sc. Mathematics III Position Kannur University
2018 Narayana Babu Vaishna B.A. English III Rank Kannur University
2018 Megha Chandran B.Sc. Physics II Position Kannur University
2018 Sruthi Sukumaran Puthusseri B.Sc. Home Science III Rank Kannur University
2018 Fathimath Afnitha A P B.Sc. Home Science II Rank Kannur University
2018 Athira K B.Sc. Home Science I Rank Kannur University
2018 Anusree K M.A. Economics I Rank Kannur University
2018 Akhila P V M.A. Economics III Rank Kannur University
2017 Sneha V.V. B.Sc. Botany III Position Kannur University
2017 Sreya P.K. B.Sc. Botany I Position Kannur University
2017 Anusree K K B.Sc. Home Science III Rank Kannur University
2017 Anusherine George B.Sc. Home Science II Rank Kannur University
2017 Amrutha S B.Sc. Home Science I Rank Kannur University
2017 Sruthi N. B.Com. Finance III Position Kannur University
2017 Neethu E M.A. Economics I Rank Kannur University
2016 Aiswarya T. B.Sc. Botany I Position Kannur University
2016 Rekharaj K M.A. Economics I Rank Kannur University
2015 Raveena N.K. B.Sc. Botany I Position Kannur University
2015 Swathi M M.A. Economics I Rank Kannur University
2014 Aniraz K M.A. Economics III Rank Kannur University
2012 Nishitha Pankan M.A. Economics I Rank Kannur University
2011 Prabisha V P M.A. Economics III Rank Kannur University
2010 Divyamol T T B.A. Malayalam I Rank Kannur University
2010 Athulya Kuriakose B.A. Malayalam II Rank Kannur University
2010 Neha C P B.Sc. Botany II Rank Kannur University
2010 Najula S D M.A. Economics I Rank Kannur University
2009 Bindhima G B B.A. Malayalam I Rank Kannur University
2009 Srilna K B.A. Malayalam II Rank Kannur University
2009 Simina k B.A. History II Rank Kannur University
2009 Jiji K V B.A. History I Rank Kannur University
2009 Manu K M M.A. Economics I Rank Kannur University
2009 Fathima P V B.Sc. Botany II Rank Kannur University
2009 Remya P M.A. Economics III Rank Kannur University
2008 Sreenadh O B.A. Malayalam III Rank Kannur University
2008 Aneesh Thomas B.A. History III Rank Kannur University
2008 Rijeesh M K B.A. History II Rank Kannur University
2008 Arun Thomas B.A. History I Rank Kannur University
2008 Jasna T K B.Sc. Botany III Rank Kannur University
2008 Shackira A M B.Sc. Botany II Rank Kannur University
2008 Gangadevi A M.A. Economics II Rank Kannur University
2008 Annamma Xavier M.A. Economics I Rank Kannur University
2007 Sr. Linda Chandy B.A. Malayalam I Rank Kannur University
2007 Rabina Raveendran C B.A. English II Rank Kannur University
2007 Semeena A K B.A. History III Rank Kannur University
2007 Jaseema K M.A. Economics II Rank Kannur University
2006 Ayesha Fazia P S B.A. English I Rank Kannur University
2006 Nisha V B.A. History III Rank Kannur University
2006 Midhun V P M.A. Economics I Rank Kannur University
2006 Saleeshya Rose Thomas M.A. Economics III Rank Kannur University
2005 Divya V C B.A. Malayalam I Rank Kannur University
2005 Vineesh K P B.A. Malayalam II Rank Kannur University
2005 Soubhagya K P B.A. Malayalam III Rank Kannur University
2005 Julia Augustine B.A. History III Rank Kannur University
2005 Treesa Varghese M B.Sc. Botany III Rank Kannur University
2005 Shinija K B.Sc. Botany I Rank Kannur University
2005 Lijina Vayalambron M.A. Economics II Rank Kannur University
2005 Sishina O C M.A. Economics II Rank Kannur University
2004 Anima C B.Sc. Botany III Rank Kannur University
2004 Bibin Kumar K B.Sc. Botany II Rank Kannur University
2004 Subash P P M.A. Economics III Rank Kannur University
2004 Reshina E N M.A. Economics II Rank Kannur University
2004 Swapna P M.A. Economics I Rank Kannur University
2003 Lekhika K Nair B.Sc. Botany I Rank Kannur University
2003 Shyam Prasad M.A. Economics I Rank Kannur University
2002 Sreejith Thekkumpadan B.A. History III Rank Kannur University
2002 Raichal Sabitha Fernandez B.A. History I Rank Kannur University
2002 Jaseela T P P B.Sc. Botany III Rank Kannur University
2002 Bindu P M.A. Economics III Rank Kannur University
2002 Sindhu P M.A. Economics II Rank Kannur University
2002 Haripriya T M.A. Economics I Rank Kannur University
2001 Denny Joseph B.A. English II Rank Kannur University
2001 Smitha E K B.A. Economics II Rank Kannur University
2000 Sindhu M B.A. Economics II Rank Kannur University
2000 Toby Joseph M.A. Economics II Rank Kannur University
1999 Rajesh Mathew B.A. English III Rank Kannur University
1999 Beena Mary K B.Sc. Botany I Rank Kannur University
1999 Rajesh Komath B.A. Economics III Rank Kannur University
1999 Rejith R L B.A. Economics I Rank Kannur University
1999 Priya P M.A. Economics III Rank Kannur University
1999 Sibi P M M.A. Economics II Rank Kannur University
1996 Sudheesh Kaippachery B.A. Economics II Rank Kannur University
1988 Jyothi P V B.Sc. Botany II Rank Calicut University
1983 Muhammad Faiez T M B.Sc. Botany II Rank Calicut University
1981 Manuel P M B.A. Economics I Rank Calicut University
1976 Savithri P B.A. Economics II Rank Calicut University

Year Name Course Company/ Institution Post
2023 Nandana V. Kumar B.Com. Finance South Indian Bank Probationary Clerk
2023 Abhijith S M.Sc. Zoology South Indian Bank Probationary Clerk
2023 Abhijith K M.Sc. Zoology South Indian Bank Probationary Clerk
2023 Amarjith M B.A. Economics South Indian Bank Probationary Clerk
2023 Alphin Binu B.A. Economics South Indian Bank Probationary Clerk
2023 Anjali John M.Sc. Physics South Indian Bank Probationary Clerk
2023 Aiswarya Shankar K M.Sc. Physics South Indian Bank Probationary Clerk
2023 Amal T Mathew M.Sc. Physics South Indian Bank Probationary Clerk
2023 Akshith Raj B.Sc. Physics South Indian Bank Probationary Clerk
2023 Adriya Margaret Joseph B.Com. Finance South Indian Bank Probationary Clerk
2023 Catherine Tomy K. B.Com. Finance South Indian Bank Probationary Clerk
2023 Jinet Joy B.Com. Finance South Indian Bank Probationary Clerk
2023 Likhitha K B.Com. Finance South Indian Bank Probationary Clerk
2023 Nithin N B.Sc. Physics South Indian Bank Probationary Clerk
2023 Adharsh A V M.Sc. Chemistry South Indian Bank Probationary Clerk
2022 Jismariya P.V B.Sc. Chemistry South Indian Bank Probationary Clerk
2022 Amal Jostin B.Com. Finance ICICI Bank Senior Relationship Manager
2021 Angitha Ramesh A B.Sc. Mathematics South Indian Bank Probationary Clerk
2021 Harsha A B.Sc. Mathematics South Indian Bank Probationary Clerk
2021 Cylson Cyril M.Sc. Chemistry South Indian Bank Probationary Clerk
2021 Premya K B.Com. Finance South Indian Bank Probationary Clerk
2021 Anjali John B.Sc. Physics Wipro Trainee (Computer Applications)
2021 Anusree R M.A. Economics South Indian Bank Probationary Clerk
2021 Nandana B Raj B.Sc. Physics South Indian Bank Probationary Clerk
2021 Sonu E J B.Com. Finance South Indian Bank Probationary Clerk
2021 Varada M P B.Sc. Physics Infosys .
2021 E T Sarath B.Sc. Zoology South Indian Bank Probationary Clerk
2021 Michelle Benny B.Sc. Physics South Indian Bank Probationary Clerk
2021 Arpitha Babu B.Com. Finance South Indian Bank Probationary Clerk
2021 Revathi PV M.Sc. Chemistry South Indian Bank Probationary Clerk
2021 Nandana B Raj B.Sc. Physics Wipro Trainee (Computer Applications)
2020 Anjali Chandran B.Sc. Physics Wipro Trainee (Computer Applications)
2020 Sharlet M Varghese B.Sc. Physics Wipro Trainee (Computer Applications)
2020 Melna Tresa John B.Sc. Physics Wipro Trainee (Computer Applications)
2020 Akshara S Krishnan B.Sc. Physics Wipro Trainee (Computer Applications)
2020 Nikhil Das A B.Sc. Physics Wipro Trainee (Computer Applications)
2020 Adersh P V B.Sc. Physics Wipro Trainee (Computer Applications)
2020 Albin James B.Sc. Physics MRF Ltd. .
2020 Dhinsha T B.Sc. Physics Wipro Trainee (Computer Applications)
2020 Jose Thomas B.Sc. Physics Wipro Trainee (Computer Applications)
2019 Angitha Ramesh B.Sc. Mathematics South Indian Bank Probationary Clerk
2018 Edwin George B.Sc. Physics Wipro Ltd. Trainee (Computer Applications)
2018 Anjuna Udayaraj B.Sc. Mathematics Wipro Ltd. Trainee (Computer Applications)
2018 Sandra Anand B.Sc. Chemistry South Indian Bank Probationary Clerk
2018 Pranav Sreenivasan B.Sc. Physics South Indian Bank Probationary Clerk
2018 Akshada U B.Sc. Mathematics South Indian Bank Probationary Clerk
2018 Justin Vincent B.Com. Finance South Indian Bank Probationary Clerk
2015 Aljith K Mathew B.A. Economics Federal Bank Probationary Clerk
2015 Aneeshya K M.A. Economics Federal Bank Probationary Officer
2015 Nimya P B.Sc. Mathematics Federal Bank Probationary Clerk
2015 Priyanka Philip B.Sc. Mathematics Federal Bank Probationary Clerk
2014 Praveena T M.A. Economics South Indian Bank Probationary Clerk
2013 Jerry B.A. Economics South Indian Bank Probationary Clerk
2012 Sijo Joseph M.A. Economics South Indian Bank Probationary Clerk
2011 Akhil Prasad B.A. Economics South Indian Bank Probationary Clerk
2008 Annamma Xavier M.A. Economics South Indian Bank Probationary Clerk

Year Name Course Year of Study Category
2023 Pooja Krishna C P B.Sc. Chemistry 2020-2023 JAM
2023 Rakendu Vinod M.Sc. Chemistry 2020-2022 GATE
2023 Hitha V B.Sc. Chemistry 2020-2023 JAM
2023 Anagha V B.Sc. Chemistry 2020-2023 JAM
2023 Gayathrinanda Prakash M.Sc. Zoology 2022-2024 JRF
2023 Aishwarya K M.Sc. Zoology 2021-2023 NET
2023 Krishnapriya V V B.Sc. Chemistry 2020-2023 JAM
2023 Mathew T Neerakkal M.Sc. Zoology 2021-2023 JRF
2023 Adheena Raj M.Sc. Zoology 2021-2023 NET
2023 Amruthasree M P B.Sc. Chemistry 2020-2023 JAM
2022 Theresa Thankachan B.Sc. Chemistry 2019-2022 JAM
2022 Hareeshma K B.Sc. Chemistry 2019-2022 JAM
2022 Jithwara S B.Sc. Chemistry 2019-2022 JAM
2022 Aneena Kumar PP B.Sc. Chemistry 2016-2019 GATE
2022 Aneena Kumar PP B.Sc. Chemistry 2016-2019 JRF
2022 Varsha PV B.Sc. Chemistry 2019-2022 JAM
2022 Bimal Benny B.A. Economics 2018-2021 NET
2022 Mafhooma P M.Sc. Chemistry 2019-2021 NET
2021 Anas K V B.A. History 2015-2018 NET
2021 ATHULYA MANOHAR B.A. English 2015-18 GATE
2020 Theertha P Ramesh B.Sc. Chemistry 2014-2017 JRF
2020 Sangeetha U.K B.Sc. Chemistry 2015-2018 JRF
2020 SNEHA P K B.A. English 2015-18 NET
2020 Jesna Siby B.Sc. Chemistry 2014-2017 JRF
2020 Delna T S B.Sc. Chemistry 2015-2018 JRF
2019 Nijisha V.K. B.A. History 2007-2010 NET
2019 Swathi Krishna P E B.Sc. Chemistry 2013-2016 GATE
2019 Neethu C B.Sc. Chemistry 2016-2019 JAM
2019 Anjaly CK B.Sc. Chemistry 2016-2019 JAM
2019 Y M MINISHA B.A. English 2015-18 NET
2019 Athira Karunakaran B.A. Economics 2014-2017 NET
2019 Mafeena C P M.A. Economics 2018-2020 NET
2019 Vishnuprathap M M.A. Economics 2018-2020 NET
2019 Jentry Wilson M.A. Economics 2012-2014 NET
2019 ATHULYA MANOHAR B.A. English 2015-18 NET
2019 NARAYANA BABU VAISHNA B.A. English 2O15-18 NET
2019 LITTY SUNDER B.A. English 2015-18 NET
2019 Rislana N.B M.Sc. Chemistry 2017-2019 NET
2019 Ebin Sebastian M.Sc. Chemistry 2017-2019 JRF
2019 Aneena Kumar PP B.Sc. Chemistry 2016-2019 JAM
2018 Sangeetha UK B.Sc. Chemistry 2015-2018 JAM
2018 Aneeja T B.Sc. Chemistry 2013-2016 JRF
2018 Theja K.V M.Sc. Chemistry 2016-2018 GATE
2018 Abhilash Rajan B.Sc. Chemistry 2012-2015 NET
2018 Swathi Krishna P E B.Sc. Chemistry 2013-2016 NET
2018 Sruthi Suresh M.Sc. Chemistry 2015-2017 JRF
2017 Nimisha K P M.A. Economics 2015-2017 JRF
2017 Swathi M M.A. Economics 2013-2015 NET
2017 Neethu E M.A. Economics 2015-2017 JRF
2015 Jabir A M.A. Economics 2014-2016 NET
2015 Rekharaj K M.A. Economics 2014-2016 NET
2015 Ramees T M.A. Economics 2011-2013 NET
2015 Vinisha T M.A. Economics 2011-2013 NET
2011 Prabisha V P M.A. Economics 2009-2011 JRF
2011 Nishidha Pankan M.A. Economics 2010-2012 JRF
2011 Hari U R M.A. Economics 2008-2010 NET
2011 Manu K M M.A. Economics 2007-2009 JRF
2010 Bijina M B.A. History 2002-2005 NET

Year Name Course Category Achievement
2023 Adriya Margaret Joseph B.Com. Finance Commerce Fest Best Commerciare - Commerce Fest conducted by Don Bosco Arts & Science College on 13 & 14 January 2023
2023 Anusree P B.A. History Group Song Western First with 'A' Grade in Kannur University Kalotsavam (2022-2023) held at Government Brennen College Thalassery March 1- 5, 2023
2022 Alwin T Sunny B.Sc. Chemistry Mono Act Third Prize in the Kannur University Kalolsavam 2022
2022 Sooryanandan B.Sc. Chemistry Light music First Prize in the Kannur University Kalolsavam 2022
2022 Nimisha P B.Sc. Chemistry Western music Third Prize in the Kannur University Kalolsavam 2022
2022 Geon Sojan B.Sc. Chemistry Group Song First Prize in the Kannur University Kalolsavam 2022
2022 Athira Babu B.Sc. Chemistry Western Group Third Prize in the Kannur University Kalolsavam 2022
2022 Sooryanandan S B.Sc. Chemistry Group Song First Prize in the Kannur University Kalolsavam 2022
2022 Swathi Balakrishnan B.A. History NSS Kannur University Best NSS Volunteer Award
2022 AISWARYA SUNILKUMAR MUNDAYAD B.A. English KAVITHALAPANAM ENGLISH FIRST PLACE WITH A GRADE IN KANNUR UNIVERSITY KALOLSAVAM
2021 ALEENA JINS B.A. English SANGAGANAM WESTERN THIRD PLACE IN KANNUR UNIVERSITY KALOLSAVAM
2021 ABHINAV GEORGE SHAJI B.A. English SANGAGANAM INDIAN FIRST PLACE IN KANNUR UNIVERSITY KALOLSAVAM
2020 Anupa E B.A. Economics Ottan Thullal First Prize in the Kannur University Kalolsavam 2020
2019 Anupa E B.A. Economics Ottan Thullal First Prize in the Kannur University Kalolsavam 2019
2018 SUHANA SUMAN E V B.A. English ESSAY WRITING(URDU) THIRD PLACE WITH A GRADE IN KANNUR UNIVERSITY KALOLSAVAM 2018
2018 ANAMIKA P B.A. English MARGAMKALI FIRST PLACE IN KANNUR UNIVERSITY KALOLSAVAM
2018 NEHA R B.A. English NADAKAM MALAYALAM THIRD PLACE IN KANNUR UNIVERSITY KALOLSAVAM
2018 ANJITHA J PRAKASAN B.A. English NADAKAM MALAYALAM THIRD PLACE IN KANNUR UNIVERSITY KALOLSAVAM
2018 ASWIN SHAJ B.A. English QUIZ THIRD PLACE IN KANNUR UNIVERSITY KALOLSAVAM
2017 PRINCE BENNY B.A. English DEBATE MALAYALAM THIRD PLACE IN KANNUR UNIVERSITY KALOLSAVAM
2017 SREEHARI C P B.A. English ELOCUTION SANSKRIT SECOND PLACE IN KANNUR UNIVERSITY KALOLSAVAM

Name Course Year of Study Current Position
Soyamol Thomas B.Sc. Chemistry 2006 Scientist, ISRO
c Vijayan B.Sc. Chemistry 1974-1977 RTO
A.K Ramadasan B.Sc. Chemistry 1967-1970 Rtd. Under Secretary, Government of India
Shalu Jose B.Sc. Chemistry 2001-2004 Scientific Officer, Forensic
Sibi Thomas B.Sc. Chemistry 1990-1993 Circle Inspector, Film Actor
R. Biju B.Sc. Chemistry 1988-1991 Senior Officer, Malabar Cements
N.P Sethumadhavan B.Sc. Chemistry 1974-1977 FACT
Dr. N.K Renuka B.Sc. Chemistry 1990-1993 Professor, Calicut University
Dr. Abhraham Joseph B.Sc. Chemistry 1985-1988 Senior Professor, Calicut University
Lijith P.S B.Sc. Chemistry 2003-2006 Scientific Officer, Forensic department
Jiss Theres B.A. History 2003-2006 Asst. Professor, Department of Tourism, Al-Ameen College, Edathala, Aluva
Anitta Thomas B.A. History 2015-2018 Social Worker, Vishranthi Old Age Home, Kadannappally
Amrutha M B.A. History 2018-2021 SBI
Anusha M B.A. History 2013-2016 Advocate
Suraj Neyyan B.A. History 2005-2008 Business
Biju V K B.A. History 2005-2008 Teacher
Jijina V V B.A. History 2003-2006 Clerk
Jiji P B.A. History 2003-2005 Teacher, St. Thomas H S Kiliyanthara
Abhijith P P B.A. History 2015-2018 Promoter, Kannur Corporation
Arunima M V B.A. History 2015-2018 Teacher
Akhila K R B.A. History 2017-2020 Lab Technician
Sujith Mohan K B.A. History 2002-2005 Advocate, District Court, Thalassery
Susha U S B.A. History 2001-2004 UPST, SNAUP School Padiyoor
Safeer P P B.A. History 2005-2008 Suprabhatham Daily, Advt Manager Kannur
Roopu K Paul B.A. History 2006-2009 Teacher, Viswajothi International Public School, Bellary
Muhammed Ajmal P K B.A. History 2010-2013 Teacher, Kuttiattoor AUP School
Rashida A P B.A. History 2007-2010 Teacher, Mattannur HSS
Vijesh V T B.A. History 1999-2002 Rationing Inspector, Supply Office, Iritty Taluk
Praveen Varkey B.A. History 2001-2004 President & CEO, Ontario Heroes Health and Social Services, Registered Social Worker, Canada
Kiranjith C Thomas B.A. History 2011-2014 Associate Area Manager, Commercio Technologies Pvt. Limited
Jis Abraham B.A. History 2013-2016 Teacher
Shamseer Ahammed C S B.A. History 2012-2015 Civil Police Officer, Kerala Police
Rasil K B.A. History 2011-2014 Civil Police Officer, Kerala Police
Sukesh K C B.A. History 1999-2002 Senior Civil Police Officer
Rengitha C B.A. History 2012-2015 LDC, Indian Customs Department
Jomon M D B.A. History 2010-2013 Civil Police Officer, Kerala Police
Rasmina K V B.A. History 2010-2013 Teacher
Jerin Jose B.A. History 2010-2013 HSST History, Nirmala HSS, Chemberi
Christy Thomas B.A. History 2015-2018 Social Worker at Vachana Jyothi De-addiction Centre, Pilathara, Kannur
Anas K V B.A. History 2015-2018 Online Tutor, Think & Learn Pvt Limited, Byju's Company
Bijina M B.A. History 2002-2005 Assistant Professor, Department of History, CAS College Madayi
Dr. Arun Thomas M B.A. History 2005-2008 Assistant Professor, Department of History, Payyannur College
Dr. Sr. Manju O.S. B.A. History 2001-2004 Assistant Professor, Department of History, Nirmalagiri College, Kuthuparamba
Ans Maria George B.Sc. Zoology 2020 First Rank M. Sc. Zoology Central University Kerala, Assistant Professor, Mary Matha College, Mananthavady
Dr Joji Kurian B.Sc. Physics 1999 Assistant Professor, Nirmalagiri College
Dr. Toby Joseph M.A. Economics 1998-2000 Assistant Professor, Govt College of Engg. , Kannur
Sibi P M M.A. Economics 1997-1999 Assistant Professor, Govt Brennen College, Thalassery
Dr. Shyam Prasad M.A. Economics 2001-2003 Assistant Professor, Central University of Kerala
Subash P P M.A. Economics 2002-2004 Assistant Professor, Govt College, Kasaragod
Midhun V P M.A. Economics 2004-2006 Assistant Professor, KMM Govt Womens College, Kannur
Sishina O C M.A. Economics 2003-2005 Assistant Professor, Govt College, Nadapuram
Lijina Vayalambron M.A. Economics 2003-2005 Assistant Professor, KMM Govt Womens College, Kannur
Dr. Sindhu N M.A. Economics 2000-2002 Assistant Professor, Govt Brennen College, Thalassery

Year Name Game Achievement
2022 Gopika P Hockey First in Kannur University Inter-collegiate Women's Hockey Championship 2022
2022 Nandana P Hockey First in Kannur University Inter-collegiate Women's Hockey Championship 2022
2022 Nandanamol M V Hockey First in Kannur University Inter-collegiate Women's Hockey Championship 2022
2022 Anunandana M Hockey First in Kannur University Inter-collegiate Women's Hockey Championship 2022
2022 Aryananda A P Volleyball Member of Kannur District Youth Volleyball Team which bagged Championship in the State Youth Volleyball Championship held at Thrissur 2022
2022 Aryananda A P Volleyball Member - Kannur District Youth Volleyball team
2022 Aswani A Kalaripayattu Gold medal in High kick in the National Kalaripayattu championship held at Thiruvananthapuram
2022 Aswani A Hockey Best Goalkeeper in Kannur University inter-collegiate Women's Hockey Championship 2022
2022 Abhinand T P Hockey University Team Member (Inter University participation)
2021 SHAHANA FARVEEN E N SOFTBALL ALL INDIA INTER UNIVERSITY CHAMPIONSHIP
2021 AMARNATH K HOCKEY FIRST PLACE IN KANNUR UNIVERSITY INTERCOLLEGIATE CHAMPIONSHIP
2021 JOSH MATHEW SWIMMING - 400 Mts SECOND PLACE IN KANNUR UNIVERSITY INTERCOLLEGIATE CHAMPIONSHIP
2021 JOSH MATHEW SWIMMING-200 Mts FIRST PLACE IN KANNUR UNIVERSITY INTERCOLLEGIATE CHAMPIONSHIP
2021 JOSH MATHEW SWIMMING-50 Mts THIRD PLACE IN KANNUR UNIVERSITY INTERCOLLEGIATE CHAMPIONSHIP
2021 Aswani A Kalarippayattu Silver in (Thirichukal- W, Nerekal & Kettukarippayattu) Kannur University Kalarippayattu Championship 2021-2022
2021 Anunandhana M Softball First Prize in Kannur University Women's Softball Championship 2021-2022
2021 Nandhanamol M V Softball First Prize in Kannur University Women's Softball Championship 2021-2022
2021 Hridya V K Softball First Prize in Kannur University Women's Softball Championship 2021-2022
2021 Joyes Tressa Jose Softball First Prize in Kannur University Women's Softball Championship 2021-2022
2021 Chaithanya A Softball First Prize in Kannur University Women's Softball Championship 2021-2022
2021 Sandra K K Softball First Prize in Kannur University Women's Softball Championship 2021-2022
2021 Fathimath Sahla P Softball First Prize in Kannur University Women's Softball Championship 2021-2022
2021 Aswani A Softball First Prize in Kannur University Women's Softball Championship 2021-2022
2019 MATHEWS GEORGE DISCUS THROW THIRD PLACE IN KANNUR UNIVERSITY INTERCOLLEGIATE CHAMPIONSHIP
2019 Vishnu Prem K P Hockey Second place in kannur university inter collegiate ( inter-zone) championship 2019-2020
2018 VAISHNAVI P BALL BADMINTON ALL INDIA INTER UNIVERSITY TOURNAMENT
2018 MATHEWS GEORGE WRESTLING THIRD PLACE IN KANNUR UNIVERSITY INTERCOLLEGIATE CHAMPIONSHIP
2018 Abinjith V P Hockey First place in kannur university inter collegiate ( inter-zone) championship 2018-2019
2017 VISHNU KELOTH SWIMMING- 100 Mts THIRD PLACE IN KANNUR UNIVERSITY INTERCOLLEGIATE CHAMPIONSHIP
2017 ARUN N HOCKEY FIRST PLACE IN KANNUR UNIVERSITY INTERCOLLEGIATE CHAMPIONSHIP
2017 Anagha P Ball Badminton Third place in kannur university inter collegiate ( inter-zone) championship 2017-2018
2017 Gokul N Ball Badminton Second place in kannur university inter collegiate ( inter-zone) championship 2017-2018
2017 Vishnu Prem K P Hockey First place in kannur university inter collegiate ( inter-zone) championship 2017-2018
2017 Abinjith V P Hockey First place in kannur university inter collegiate ( inter-zone) championship 2017-2018
2016 Gokul N Ball Badminton Third place in kannur university inter collegiate ( inter-zone) championship 2016-2017
2016 Anu Ramakrishnan Hockey Second place in kannur university inter collegiate ( inter-zone) championship 2016-2017

Year Name Achievement
2021 Dr. Nygil Thomas ICAN YOUNG RESEARCHER AWARD 2021
2014 Dr. Sebastian T K K N Raj Memorial Research Fellowship for Teachers Instituted by CDS